Grupy i wspólnoty parafialne

Żywy Różaniec

Różaniec jest to modlitwa niezwykle skuteczna – zwycięża moce ciemności, dźwiga grzeszników, umacnia chorych, podnosi upadających na duchu, daje siłę w chwilach trudnych doświadczeń, broni od nieprzyjaciół. Różaniec towarzyszy naszemu codziennemu życiu. Z całą żarliwością do modlitwy różańcowej wzywał nas Ojciec Święty Jan Paweł II.

Jedną z grup modlitewnych w naszej parafii jest Stowarzyszenie Żywego Różańca. Zostało utworzone w 1982 roku, wkrótce po powstaniu parafii.
W naszym Stowarzyszeniu aktualnie jest 6 róż:

1. I róża, której patronuje Matka Boża Dobrej Rady; opiekę nad nią sprawuje pani Zofia Zagórska jako odpowiedzialna za organizację pracy całego Koła Żywego Różańca,
  2. II róża, której patronuje Matka Boska Częstochowska; opiekę nad nią sprawują państwo Krystyna i Henryk Sobczakowie,
  3. III róża, której patronką jest Matka Boska Anielska; opiekę nad nią sprawuje pani Elżbieta Wesołowska,
  4. IV róża, której patronem jest św. Józef; opiekę nad nią prowadzi pani Danuta Niedbałka,
  5. V róża, której patronem jest św. Maksymilian Maria Kolbe; opiekę nad nią sprawuje pani Helena Goljasz,
  6. VI róża, której patronują św. Teresa od Dzieciątka Jezus i św. Faustyna; opiekuje się nią pani Urszula Gawryszewska.

Różaniec składa się z 4 części, które obejmują:
1. Tajemnice radosne
2. Tajemnice światła
3. Tajemnice bolesne
4. Tajemnice chwalebne
W każdej części jest 5 tajemnic, przedstawiających wydarzenia z życia Najświętszej Maryi Panny i Jej Syna Jezusa Chrystusa. Cały różaniec więc to 20 tajemnic.

Każdy członek Koła Różańcowego ma obowiązek codziennie rozważać jedną tajemnicę Różańca świętego tj. jedno Ojcze nasz, 10 Zdrowaś Maryjo i jedno Chwała Ojcu. W ten sposób grupa 20 osobowa ( zwana różą ) odmawia codziennie cały różaniec.
Spotkania członków odbywają się raz w miesiącu. Obejmują one wymianę tajemnic, wspólna modlitwę, omawianie prawd naszej wiary, dzielenie się informacjami z życia Kościoła i naszej parafii.
Codziennie o godz. 1730 przed Mszą św. wieczorną odmawiany jest Różaniec święty, prowadzony przez naszych członków – wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

Matka Boża w Gietrzwałdzie w 1877 roku mówiła: „Chcę, abyście odmawiali codziennie Różaniec”.

W Fatimie w 1917 r. prosiła: „Niech ludzie codziennie odmawiają Różaniec i pokutują za grzechy”.

Wielokrotnie Matka Boża powtarzała, że nie ma takiego problemu, którego nie można by rozwiązać przez modlitwę różańcową. A my, ludzie XXI wieku w gąszczu codziennych spraw, kłopotów, trudnych problemów, gubimy to, co najważniejsze.
Zabiegani, umęczeni, utrudzeni potrzebujemy czasu, by się zastanowić nad sobą, nabrać nowych sił. Takim czasem „wyłączenia się” z problemów każdego dnia może stać się spotkanie z Matką Najświętszą i Jej Synem Jezusem w modlitwie różańcowej.
Codzienna modlitwa prowadzi do przemiany życia osobistego i rodzinnego.
Droga siostro, drogi bracie! Zapraszamy do codziennej modlitwy różańcowej, najchętniej całą rodziną.
Helena Goljasz