• Start
  • Historia Parafii

Historia parafii

Organizowanie duszpasterstwa w Miedzeszynie sięga czerwca 1982, gdy na pusty plac budowy przyszedł Ks. Tadeusz Łakomiec.

Po kilku miesiącach zbudowano kaplicę i 30 stycznia 1983 odprawiono w niej pierwszą Mszę Świętą. Uroczystego poświęcenia kaplicy dokonał Bp Jerzy Modzelewski 20 lutego 1983.

Jeszcze w tym samym roku, dnia 15 listopada, Kardynał Józef Glemp erygował ośrodek duszpasterski pod wezwaniem Matki Bożej Dobrej Rady. Wkrótce rozpoczęto prace przygotowawcze do budowy kościoła.

W historii naszej parafii bardzo ważne są lata 1991 - 1996, kiedy to z inicjatywy Ks. Tadeusza Łakomca i przy współpracy kilku osób świeckich, działało przy parafii Katolickie Radio Warszawa; pierwsze katolickie radio w Polsce. W 1992 w siedzibie Radia odbyła się sesja wyjazdowa uczestników międzynarodowej konferencji "Mass media w duszpasterstwie krajów Europy Środkowej". Ze względu na istnienie radia na kilka lat prace przy kościele zostały zawieszone.
Wraz z przeniesieniem siedziby Radia na Pragę i likwidacją w Miedzeszynie, rozpoczęły się na nowo prace związane z budową kościoła.

Pierwszą Mszą Świętą w nowym kościele była "Pasterka" w 1999.
Na stałe liturgia jest sprawowana w nowej świątyni od Niedzieli Palmowej 2000r.
Kaplica, która służyła przez 18 lat została rozebrana, gdyż potrzebny był materiał na kontynuowanie budowy.

Dekretem ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej z dnia 23 października 2006r. Ks. Kan. Tadeusz Łakomiec został przeniesiony do Parafii w Wiązownie, a na jego miejsce powołany został ks. Witold Gajda, dotychczasowy proboszcz par. Guzew. Obowiązki podjął z dniem 1 listopada 2006r.

Inne obiekty sakralne: krzyż - pomnik milenijny przy ul. Patriotów; jest to wotum mieszkańców upamiętniające przełom wieków XX i XXI

Przedszkola i szkoły:

Szkoła Podstawowa Montessori,

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy dla chłopców - Gimnazjum,

Prywatna Szkoła Podstawowa 105 i Gimnazjum,

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 216,

XXV L.O. im. Gen. Józefa Wybickiego.

Z parafii pochodzą: Ks. Janusz Bodzon, Ks. Justyn Ziembiński, Ks. Paweł Zieliński

Do parafii należą ulice: Agrestowa, Arniki, Barcewicza, Brodnicka, Ciekawa, Ciepielowska, Chryzantemy, Deptak, Derkaczy, Derwida, Drozdowa, Dusznicka (nieparzyste od 29), Garncarska, Halna, Iglasta, Jagienki (nieparzyste), Jałowcowa, Kąkolowa, Lawinowa, Lewkonii (parzyste), Liliowa, Lokalna, (parzyste od 30, nieparzyste od 51), Lubuska, Macierzanki, Majerankowa, Malczycka, Małowiejska, Mozaikowa, Mszańska, Nagłowicka, Nenufarów, Orchidei, Pasażerska, Popiołów, Patriotów, Prasowa, Przewodowa, Przyjemna, Radłowa, Radoszycka, Rejowiecka, Rozmarynu, Sarny, Solurska, Szafirowa, Sulęcińska, Średnia, Szachowa, Sztygarów, Tawułkowa, Truskolaska, Tuberozy, Umowna, Wiesiołka, Włókiennicza, Wzorzysta, Zabawna, Zabrzańska, Zagięta, Zasadowa, Zespołowa, Żwanowiecka