1. W liturgii Kościoła obchodzimy dziś VIII niedzielę zwykłą. Rozpoczyna się dzisiaj tydzień modlitw o Trzeżwość Narodu pod hasłem: ”Odpowiedzialni za trzeźwość”. Zachęcamy do składania i odnawiania przyrzeczeń trzeźwościowych.
2. Dzisiaj obchodzimy I Niedzielę miesiąca. O godz. 13:00 Msza św. w intencji wspólnoty kół żywego różańca, a po niej wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja i spotkanie formacyjne dla należących do wspólnoty Różańcowej i wspólnoty Przyjaciół Radia Maryja.
3. W środę rozpoczynamy Wielki Post. Msze św. z posypaniem głów popiołem odprawimy o godz. 7:00, 9:00, 18:00 i 19:30. W Środę Popielcową obowiązuje Post Ścisły. Rozpocznijmy ten Wielki Post w stanie łaski uświęcającej.
Przepisy postne: wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki. Post ścisły, czyli ilościowy obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu.
4. Najbliższy piątek to pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź rano przed Mszą Św. o godz. 06:45, popołudniu od godz. 17:15. Przed południem księża odwiedzą swoich chorych.
5. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych: Droga Krzyżowa - w każdy piątek o godz. 17:15 z udziałem dzieci i o godz. 18:45 dla dorosłych. Na zakończenie Drogi Krzyżowej będziemy udzielali Komunii Świętej. Gorzkie Żale po Mszy św. o godz. 10:00.
6. „Pościliśmy więc i błagaliśmy Boga naszego o to, i dał się nam uprosić". Wielki Post to czas nawrócenia serca, głębsze zrozumienie sensu życia i pogłębienie relacji z Bogiem. W Roku Jubileuszowym, Świętym chcemy przeżyć trochę inaczej Wielki Post. Chcemy otoczyć modlitwą całą naszą parafię i modlić się w intencji pokoju na świecie. Zapraszamy do włączenia się w sztafetę modlitwy i postu. Prosimy, aby każdy z parafian jeden dzień poświęcił na modlitwę i post o chlebie i wodzie w tej ważnej intencji. Zapisy chętnych na poszczególne dni Wielkiego Postu w kruchcie kościoła bądź w sklepiku przy wyjściu z kościoła.
7. Kalendarz liturgiczny na ten tydzień: we wtorek święto św. Kazimierza Królewicza, w tym dniu o godz. 7:00 odprawimy Mszę św. za śp. Bp. Kazimierza Romaniuka pierwszego Ordynariusza naszej Diecezji.
8. W czwartek I czwartek miesiąca, w czasie Mszy św. wieczornej o godz. 18:00 modlić się będziemy i intencji powołań kapłańskich i zakonnych a po Mszy św. krótkie czuwanie i wspólna modlitwa na którą serdecznie zapraszamy.
9. Wróciliśmy już do codziennej adoracji przed każdą Mszą św. wieczorną od godz. 17:30 i spowiadamy: we środę od godz. 17:00 a w pozostałe dni od godz. 17:30, rano zaś od godz. 6:50. Adoracja również w piątek po Mszy św. o godz. 7:00 do godz. 8:00. Kancelaria jest czynna we wtorki i czwartki od godz. 16:00 do 17:30.
10. Wszystkim, którzy poczuwają się do materialnej odpowiedzialności za świątynię i parafię składamy serdeczne „Bóg zapłać” za każdą ofiarę składaną na tacę, i wpłatę na konto parafialne. W intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów parafii odprawiana jest w każdą pierwszą sobotę miesiąca Msza św. o godz. 18:00.
11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, szczególnie tygodników: Idziemy, Gościa Niedzielnego i Niedzieli.
12. Od 7 do 9 marca tego roku odbędą się rekolekcje dla mężczyzn „Droga Lwa”. Intensywne męskie ćwiczenia duchowe, fizycznie i osobowościowe. Miejsce: kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego ul. Al. KEN nr. 101 Warszawa, więcej na plakacie przy wyjściu z kościoła.
POST O CHLEBIE I WODZIE
Jak powinien wyglądać i jakie są zasady postu o chlebie i wodzie? Nie ma określonych jednoznacznych przepisów czy też zasad. Post powinien wynikać z potrzeby serca i miłości do Boga, wyrzeczenia się czegoś do czego jesteś tak bardzo przywiązany czy też uzależniony.
Trzeba dbać o swoje zdrowie, więc sam wiesz czy taki post nie zniszczy Twojego zdrowia, czy będziesz mógł normalnie funkcjonować, wykonywać codzienne czynności, pracę zawodową.
Być może jeżeli podejmiesz próbę postu o chlebie i wodzie nie będzie on aż tak bardzo restrykcyjny jak jego nazwa. Najważniejsze aby to wyszło z Twojego serca, aby to była ofiara dla Boga, On daje siłę byśmy wytrwali i choć czasem może będzie trudno to owoce będą wspaniałe.
Postępujmy tak jak głosił prorok Joel (Jl 2,12-13):
„Przeto i teraz jeszcze – wyrocznia Pana: Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem, przez post i płacz, i lament. Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty! Nawróćcie się do Pana Boga waszego! On bowiem jest łaskawy, miłosierny, nieskory do gniewu i wielki w łaskawości, a lituje się na widok niedoli”
MODLITWA NA ROZPOCZĘCIE POSTU (poranna)
Duchu Święty, oddaję Ci ten dzień jako ofiarę za grzechy niepohamowanej konsumpcji świata, który uczynił bożka z jedzenia i odbiera żywność najbiedniejszym i najsłabszym. Przepraszam Cię za grzechy obżarstwa i pijaństwa, który wyparł życie duchowe. Wspomóż mnie w tej ofierze i daj mi siłę do przezwyciężenia pokus. Maryjo, Matko Miłosierdzia, pobłogosław mnie i uczyń wiernym narzędziem Twojej Woli. Amen.
AKT STRZELISTY W CZASIE WALKI DUCHOWEJ /gdy pokusa, aby przerwać post
Boże Wszechmogący, składam Ci tę ofiarę przez Niepokalane Serce Maryi. Umocnij mnie w Jej Sercu mocą KRWI Chrystusa, abym wytrwał w walce do końca.
MODLITWA NA ZAKOŃCZENIE POSTU (wieczorna)
Ojcze Niebieski, przyjmij tę ofiarę zanurzoną w Najdroższej Krwi Chrystusa i uświęconą w Niepokalanym Sercu Maryi na zadośćuczynienie za grzechy świata w połączeniu ze wszystkimi postami, jakie w ciągu swego życia ofiarował Ci Twój Syn Jezus Chrystus i Najświętsza Maryja Panna, święty Józef i wszyscy święci. Niech moja ofiara będzie połączona z cierpieniem wszystkich, którzy cierpieli i cierpią głód, niedostatek i nędze. Dobrowolnie oddaję się Twojej sprawiedliwości w imieniu tych dusz, które dotknąłeś cierpieniem. Łączę moją ofiarę z ich ofiarą, abyś był uwielbiony w każdym cierpieniu i pokucie. Amen.
UL. SZAFIROWA 58
04-954 WARSZAWA
Telefon: +48 22 872 05 83
Tel. komórkowy: +48 888 404 250
59 1020 1127 0000 1302 0254 1456
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.