Na Świętym Krzyżu

W sobotę, 27 września grupa 50 osób z naszej parafii pielgrzymowała do Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego w Górach Świętokrzyskich. Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy bardzo wcześnie, bo o godz. 5.30. Pielgrzymów pożegnał Ksiądz Proboszcz, który wszystkich pobłogosławił i powierzył pielgrzymom intencje wspólnoty parafialnej.

Po czterech godzinach jazdy dotarliśmy do stóp Łysej Góry. Stąd wyruszyliśmy w dwukilometrową trasę na szczyt, gdzie położone jest Sanktuarium. W czasie podejścia rozważaliśmy stacje Drogi Krzyżowej. Po dotarciu na miejsce uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Darek. Na zakończenie wszyscy pielgrzymi zostali pobłogosławieni relikwiami Krzyża Świętego. Następnie razem z przewodnikiem zwiedziliśmy to piękne i bardzo stare sanktuarium liczące już ponad tysiąc lat!

W blasku jesiennego słońca wróciliśmy do autokaru. Niektórzy z pielgrzymów mieli niepowtarzalną okazję pokonać tę trasę w bryczce.

Pełni wrażeń i ze śpiewem na ustach udaliśmy się w dalszą podróż, w okolice Chęcin, gdzie znajduje się Jaskinia Raj. Pod ziemią mogliśmy się nieco ochłodzić ponieważ temperatura w jaskini wynosi ok. 9ºC. Jest to przepiękne miejsce, w którym zachowała się bogata szata naciekowa. Z bliska mogliśmy oglądać stalagmity, stalaktyty i stalagnaty. Są to istne cuda przyrody. Dowiedzieliśmy się, że jeden centymetr stalagmitu powstaje nawet przez okres stu lat. To uczy pokory.

Ostatnim punktem naszej wyprawy było nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej. U Matki Bożej Miłosierdzia mogliśmy w indywidualnej modlitwie przedstawiać nasze prywatne intencje.

W drodze powrotnej umilaliśmy sobie czas śpiewając patriotyczne i ludowe piosenki. Przed godz. 21.00, pełni wrażeń wróciliśmy do Miedzeszyna.